Czy warto stosować kreatynę?

W świecie zarówno początkujących, jak i doświadczonych kulturystów, kreatyna uchodzi za jeden z najważniejszych, najbardziej przydatnych i jednocześnie możliwie najbardziej bezpiecznych suplementów diety. Jak działa kreatyna i czy warto ją stosować?

Kreatyna ma bardzo szeroki wpływ na trenowany organizm. Ten ceniony kwas β-metyloguanidynooctowy, to organiczny związek chemiczny, odkryty w roku 1832 przez Michela Eugène’a. Co ważne, zawiera elementy strukturalne guanidyny i kwasu octowego i wytwarzana jest w organizmie – warto wiedzieć, że kreatyna znajduje się głównie w mięśniach (aż 98%) oraz w ścięgnach, mózgu, wątrobie, nerkach i jądrach.

 

Jak dokładnie działa kreatyna? Pozwala ona na znacznie szybsza syntezę białek oraz pozwala na bardziej efektywne magazynowanie energii w mięśniach. Dzięki temu treningi mogą być bardziej efektywne i trwać zauważalnie dłużej. Inne korzyści wynikające ze stosowanie kreatyny to między innymi wzrost ilości między. Monohydrat kreatyny może zatrzymywać w mięśniach przy skórze nawet 15%, dzięki czemu wydają się one optycznie większe.  Kreatyna fosforyzowana jest w organizmie w postaci fosfokreatyny, z której z kolei czerpane są zapasy energii przy bardzo intensywnym wysiłku fizycznym. Adenozynotrifosforan, czyli ATP w trakcie treningu na siłowni rozpada się. Pojawia się wtedy fosfokreatyna, której rolą z kolei jest przyspieszenie procesu przemiany adenozynodifosforanu do postaci ATP. Pozwala to na uzyskanie dodatkowych zapasów energii, dzięki którym podczas treningu dasz z siebie o wiele więcej!

Jak widać, stosowanie suplementów diety z kreatyną ma uzasadnienie naukowe. Sięgnij po nią, a z pewnością poczujesz różnicę.