Wypoczynek w Choczewie – aktywnie, na plaży, zwiedzając

Standard

Położone niedaleko Łeby Choczewo należy do najpiękniejszych i najczystszych przyrodniczo miejsc nad Bałtykiem. To idealny kierunek na wakacje dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój, a także aktywny wypoczynek. Ten ostatni można tutaj realizować na wiele sposobów. Okolica obfituje przede wszystkim w stadniny, jest więc idealnym miejscem na wakacje w siodle. W Choczewie lub okolicznych miejscowościach wypożyczymy również rower – do wyboru jest kilka szlaków, o długości od 9 do ok. 22 km. Możemy zarówno dotrzeć bezpieczniejszą niż uczęszczana przez samochody trasą na plażę, jak też zrobić pętlę obejmującą najciekawsze miejsca. Dodatkowo każda z turystycznych tras ma swój motyw przewodni – czy to ekologiczną energię, czy lasy i wydmy, czy obiekty zabytkowej architektury.

Wizytówką i symbolem gminy Choczewo jest latarnia morska. Położona na wydmie, około 1000 m od linii brzegowej, wznosi się na wysokość 33 km. Jest jedną z dwóch w całości metalowych latarni, a jej charakterystyczne kolory sprawiają, że należy też do najciekawszych pod względem wizualnym. Nie może zabraknąć oczywiście plaż. Z Choczewa dotrzemy bez problemu nawet na piechotę do Lubiatowa, Sasina czy Słajszewa, gdzie znajdziemy piaszczyste plaże, mniej zatłoczone niż z wielu innych miejscach. Kąpielisko znajduje się także nad Jeziorem Choczewskim, które ponadto jest mekką wędkarzy – można tu spotkać imponujące okazy linów, leszczy czy szczupaków (Szczupak➧Info➧Wikipedia).

Kiedy chcielibyśmy pozwiedzać, nie więcej niż pół godziny drogi samochodem dzieli Choczewo od Sarbska, gdzie odwiedzić można fokarium, a jeszcze bliżej do Łeby oraz wejścia do Słowińskiego Parku Narodowego, słynącego z ruchomych wydm. Na terenie samej gminy znajdziemy ruchomą wydmę koło Sasina, a także rezerwaty przyrody. Z kolei o niespełna 70 km miejscowość oddalona jest od Trójmiasta, warto więc wybrać się na jeden dzień i tam.

Na turystów czeka baza noclegowa złożona przede wszystkim z gospodarstw agroturystycznych i prywatnych kwater (Choczewo➧Noclegi➧Meteor). Także w kilku spośród zabytkowych dworków – jakich w okolicy jest bardzo dużo – możemy znaleźć noclegi. Choczewo ma także swoje tradycyjne potrawy zarejestrowane jako produkty regionalne – warto więc poszukać kaczki po pomorsku, śledzia solonego, borówki i żurawiny. Żywa jest nie tylko tradycyjna kuchnia, ale i rękodzieło, niewykluczone więc, że wybierając nocleg w gospodarstwie trafimy na ludzi pełnych pasji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>