Kolebka narciarstwa biegowego – Kościelisko

Standard

Kościelisko to jedna z kolebek narciarstwa biegowego w Polsce. Miejscowość znajduje się u podnóża Tatr (zobacz w wikipedi) w niedalekim sąsiedztwie Zakopanego. Jest ona jednak niezwykle spokojna i malownicza, dlatego też doskonale nadaje się jako cel wypraw dla tych, którym zależy na zregenerowaniu sił i wypoczynku na łonie natury. W sezonie zimowym cieszy się ona dużą popularnością wśród miłośników narciarstwa. Nic dziwnego, skoro z Kościeliska mamy naprawdę niedaleko do różnych ośrodków narciarskich. Wśród nich wymienić możemy wyciąg orczykowy „Pod Butorowym”, „Budzowski Wierch” oraz bardzo słynną stację narciarską Polana Szymoszkowa. Z niej możemy podziwiać naprawdę przepiękne tatrzańskie panoramy.

Również w trakcie sezonu wakacyjnego w Kościelisku nie będziemy się nudzić. Przebiegają tu liczne szlaki turystyczne, które prowadzą między innymi przez najpiękniejsze tatrzańskie doliny, takie jak: Dolina Małej Łąki, Dolina Strążyska, Dolina Kościeliska czy też Dolina Chochołowska. Z nich zaś dotrzeć można w wyższe partie Tatr. Nie brakuje w nich pięknych jaskiń oraz interesujących miejsc, jak na przykład Lodowe Źródło, będące przepięknym krasowym wywierzyskiem. Kościelisko leży na tyle blisko Zakopanego, że stanowi dla niego doskonałą alternatywną bazę noclegową i wypadową. Liczne pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi. O szerokim wyborze świadczyć może rozbudowana lista miejsc do spania w Kościelisku z Meteora. Rezerwacja jednej z proponowanych opcji noclegowych zajmie nam zaledwie kilka minut, a wybór jest naprawdę bardzo szeroki. Potem będzie już można tylko odliczać czas do urlopu.

Kościelisko znajduje się w Paśmie Gubałowskim, a jego najwyższym szczytem jest Butorowy Wierch. Koniecznie należy się na niego wybrać, jest to miejsce idealne do pieszych wędrówek oraz wycieczek rowerowych. Możemy stąd na przykład dotrzeć do górnej stacji Gubałówki, a następnie w dół zjechać już kolejką. W wiosce znajduje się także jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce – jest to Muzeum Tatrzańskie. Pierwsza ekspozycja została otwarta już w 1888 roku za sprawą działań Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego, które zgromadziło przyjaciół i sympatyków doktora Tytusa Chałubińskiego. W Kościelisku istnieje także Muzeum Stylu Zakopiańskiego oraz Muzeum Karola Szymanowskiego. Na pewno warto je odwiedzić, ponieważ są to miejsca, w których dowiemy się wiele ciekawostek na temat historii, kultury i tradycji tego miejsca. Oczywiście goszcząc w Kościelisku przede wszystkim jednak powinniśmy skorzystać z okazji i wypocząć, podziwiając przepiękne tatrzańskie panoramy oraz oddychając tutejszym niezwykle czystym, górskim powietrzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>