Kaszuby – najpiękniejszy rejon Polski

Standard

Kaszuby jest to region kulturowy na północy Polski leżący w znacznej części na pomorzu Gdańskim. Teren zaczynający się w Trójmieście i na Helu, a ciągnący jeszcze kilkadziesiąt kilometrów na południowy-zachód, aż do granicy województwa zachodnio-pomorskiego. Rejon ten jest historyczny, a jego istnienie zaczęło się wraz z migracją ówczesnych Kaszubów na te tereny, w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Kaszubi są to etniczni mieszkańcy tego obszaru, którzy władają własnym dialektem i mają podwójne poczucie tożsamości narodowej. Na samych Kaszubach występuje ponad 250 000 osób deklarujących się jako Kaszubi i władających językiem Kaszubskim (język Kaszubski info).

Regiony te są jednymi z piękniejszych w Polsce północnej i opiewają w takie miejscowości jak Gdańsk, Gdynia, Sopot, Jastarnia, Jurata, Szymbark. Miejscowości te są bardzo często odwiedzane przez turystów z całej Polski, a w szczególności z rodzimego województwa. Na uznanie szczególnie zasługuje Szymbark, będący swoistym centrum kulturowym tego regionu. Ośrodek turystyczny w Szymbarku ma nam do zaoferowania wiele atrakcji, takich jak wizyta w dawnych tunelach wykopanych przez partyzantów gdzie możemy doświadczyć warunków w jakich oni żyli. Kolejną atrakcją, jaka jest do dyspozycji turystów, jest oczywiście dom sybiraka, czyli osoby która została zesłana na Sybir w czasie bądź po wojnie. Miejsce to jest bardzo ciekawe do zwiedzania i każda osoba chcąca poznać trochę historii, powinna tutaj przyjechać i obejrzeć to miejsce.

Baza noclegowa (tutaj) tego regionu jest bardzo rozwinięta i możemy tutaj wynająć nocleg od czterogwiazdkowego hotelu w Trójmieście po zwykły hostel, bądź agroturystykę za przysłowiowe "grosze". Miejscami noclegowymi z których najczęściej korzystają turyści są oczywiście tańsze nadmorskie kwatery w agroturystykach, bądź domkach. Przed wyjazdem na te tereny powinniśmy znaleźć i zarezerwować nocleg (Kaszuby noclegi) dzięki temu w momencie przyjazdu, będziemy mieli pewność, że nikt nam go nie zajmie. Pakując się do wyjazdu powinniśmy uwzględnić tylko i wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy, a przez to nasz bagaż będzie poręczniejszy. Pamiętajmy że wyjazd wiąże się z poznaniem trochę innej kultury, a tym samym nauczenia się czegoś nowego o historii naszego kraju oraz jego mieszkańcach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>